مقالات کمیته تحکیم باورها و فرهنگ دینی

تاثیرات فرهنگ مشاوره بر تحکیم و پیشبرد باورهای دینی در جامعه
نویسندگان: قاسم مومنی موگوئی - محمدحسین فقیهی - حمیدرضا منصوری
quote -pic-2

تاثیرات فرهنگ مشاوره بر تحکیم و پیشبرد باورهای دینی در جامعه

نویسندگان: قاسم مومنی موگوئی - محمدحسین فقیهی - حمیدرضا منصوری
چکیده مقاله

چکیده:

پژوهش پیش رو ابتدا به تاریخچه، مفهوم مشاوره رایج و مشاوره دینی پرداخته و سپس تفاوت های آن ها با یکدیگر را تبیین می نماید. آن چه در این پژوهش فهم آن ضروری می نماید، فرایند تحکیم باور دینی است که با آنالیز اصل باور و روند شکل گیری آن به سراغ فرایند شکل گیری و تحکیم باورهای دینی به وسیله مشاوره دینی می رویم. این سوال پیش می آید که جایگاه باورهای دینی در انواع روانشناسی کجاست و چه اثری دارد که به پاسخ آن پرداخته می شود. نوبت به اصل فرهنگ و چیستی و فرایند ایجاد آن می رسید که بعد از تعریف، به بیان راه کارهای ایجاد فرایند فرهنگ مشاوره دینی پرداخته می شود. در پایان، موانع ایجاد فرهنگ مشاوره دینی در جامعه نیز روشن می گردید. آن چه از این مقاله به دست می آید، نقش موثر فرهنگ مشاوره دینی بر اقبال از این سبک مشاوره و تاثیر مستقیم مشاوره دینی بر ایجاد و تحکیم و پیشبرد باورهای دینی است .

به گارگیری هنر نمایش در گسترش فهم قرآن با رویکرد به پروژه طنین وحی
نویسنده: مهدی ساغری زاده
quote -pic-2

به کارگیری‌ هنر‌ نمایش‌ در ‌گسترش ‌فهم ‌قرآن با‌ رویکرد‌ به‌ پروژه‌ طنین ‌وحی

نویسنده: مهدی ساغری زاده
چکیده مقاله

چکیده:

قرآن کریم به عنوان معجزه جاوید و یادگار ماندگار پیامبر خاتم، همواره مورد توجه مسلمانان بوده است، اما میزان انس با این کتاب مقدس، به خاطر برخی عوامل از جمله محدودیت زبانی رضایت بخش نیست. تا کنون برخی نهادها و سازمانها در جهت رفع این نقیصه تلاش کرده اند. با توجه به تأثیرگذاری هنر نمایش در انتقال مفاهیم به صورت غیر مستقیم و ماندگار، مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان برای فراهم آوردن بستر ارتباط عمیق و گسترده با قرآن کریم و درک معارف آن، دست به ابتکاری میان رشته ای زده و با تلفیق معارف قرآن، هنر و فناوری پروژه بزرگ “طنین وحی” را اجرا کرده است. در این طرح، ترجمه متن مقدس قرآن با حضور بیش از ۱۶۰ صداپیشه و در قالب یک ترجمه گفتاری نمایشی با فضاسازی و ترکیب افکت‌ها و آواهای مناسب، عرضه گردیده است. این نوشتار به بررسی این پروژه و بهره گیری آن از هنر نمایش برای توسعه فهم قرآن در جامعه می پردازد.

نقش حق آبه زاینده‌رود در توسعه اصفهان و کشور
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا صادق زاده
quote -pic-2

نقش حق آبه زاینده رود در توسعه اصفهان و کشور

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین حمیدرضا صادق زاده
چکیده مقاله

چکیده:

شبکه تقسیم آب زاینده رود به جهت توزیع عادلانه مهمترین منبع ثروت در مرکز فلات ایران (آب) نقش بسزایی در تاریخ اجتماعی، سیاسی و فرهنگی شهر اصفهان داشته است. بازاندیشی در رابطه ی نقش این شبکه با تاریخ شکل گیری شهر (کالبدی و اجتماعی) دریچه ای به سوی کشف قوانین پنهان پایداری اصفهان است. در این مقاله تلاش شده تا پس از مفهوم شناسی حق آبه زاینده رود و جایگاه و اهمیت آن در توسعه شهر و استان اصفهان و کشور به عنوان یکی از استان‌های ایرانی اسلامی، نقش شبکه تقسیم آب زاینده رود را در راستای توسعه پایدار با الگوهای کهن اسلامی ایرانی بررسی شده است.

مسجد و سابقه آن در استان اصفهان
نویسنده: سید محمدصادق ابطحی
quote -pic-2

مسجد و سابقه آن در استان اصفهان

نویسنده: سید محمدصادق ابطحی
چکیده مقاله

چکیده:

بر اساس تاریخ، با ورود لشگر اسلام در دوره ساسانی به کشور ایران مساجد شکل گرفته است. بر اساس شواهد تاریخی نخستین مسجد ایران توسط (سعد بن ابیوقاص) در تیسفون بنا نهاده شد. از قدیمی‌ترین مساجد ایران می‌توان مسجد جامع اسیر، بخارا، مسجد آدینه، فهرج، تاریخانه دامغان، مسجد یزد خواست، مسجد جامع اصفهان، دره شهر ایلام و … را اشاره کرد.
نخستین مسجد ساخته شده در ایران، مسجد جامع فهرج است. البته باید دقیقتر بگوییم که اینجا اولین ساختمانی است که از اول به عنوان مسجد ساخته شده است و داخل آن تغییر زیادی ایجاد نشده است که چهره اول آن را مخدوش کرده باشد. وگرنه بودند شهرهایی که قبلتر از فهرجیان اسلام آوردند و از ساختمان‌های موجود یا ساختمان‌های نیمه کاره به عنوان
کاربری خدا خانه یا مسجد استفاده می‌کردند. اما اولین مسجدی که از ابتدا به عنوان مسجد پایه‌ریزی شد، مسجد جامع فهرج است.

معرفی محصولات سبک زندگی مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان
نویسنده: محمدرضا صادقی قهساره
quote -pic-2

معرفی محصولات سبک زندگی مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان

نویسنده: محمدرضا صادقی قهساره
چکیده مقاله

چکیده:

در این مقاله تولیدات مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان در قالب کتاب و نرم افزارهای مولتی مدیا با موضوع سبک زندگی، معرفی شده است. در این تولیدات ادوار مختلف زندگی انسان، در پنج برهه تقسیم بندی شده که هر دوره زندگی به طور جامع مورد بررسی قرار گرفته است و ویژگی ها، نیازها، مشکلات و راهکارهای معتبر به مخاطب ارائه شده است.  این پنج موضوع عبارتند از: ۱. نوزادی، ۲. کودکی (در پنج بخش: تربیتی، آموزشی، رسانه، بازی و خلاقیت، بهداشت و سلامت)، ۳. نوجوانی، ۴. جوانی و ۵. شور زندگی (در سه بخش تشکیل خانواده، سلامت عاطفی، سلامت جنسی( . همچنین در این مقاله مخاطب به طور کامل با ضرورت تولید این محصولات، فرایند تحقیق آن ها (شیوه تحقیق و پژوهش واحد تحقیقات مرکز( و چگونگی تولید آن ها آشنا می شود. در ادامه مقاله بخش های مختلف موجود در نرم افزارها با قابلیت ها و کارکرد آن با جزئیات، به صورت آماری تشریح شده است.  همچنین اطلاعاتی از مشخصات ظاهری کتب سبک زندگی با همان پنج موضوع، برگرفته از محتوای نرم افزارها نیز به صورت کامل آمده است. اطلاعاتی مانند قطع و سایز کتاب و تعداد صفحات آن.

تاثیرات فرهنگ مشاوره در تحکیم و پیشبرد باورهای دینی در جامعه
نویسنده: مهدی حافظی
quote -pic-2

تأثیرات فرهنگ مشاوره در تحکیم و پیشبرد باور های دینی در جامعه

نویسنده: مهدی حافظی
چکیده مقاله

چکیده:

بررسی تأثیرات فرهنگ مشاوره بر تحکیم و پیشبرد باورهای دینی در جامعه تحقیقی میان رشته است که مطالعات روان شناسی، جامعه شناسی و دینی را طلب می کند. حلقه وصل این سه حوزه مطالعاتی «جهان بینی» است و آنچه باعث تحکیم و پیشبرد باورهای دینی در جامعه می شود، نهادینه شدن جهان بینی توحیدی داستان شناسیِ مبتنی بر آموزه های وحیانی است، چه در فرهنگ و بستر رشدی مراجع و چه در قالب کاربرست نظریه های مشاوره و روان درمانی و در نقطه مقابلِ آسیب ها و موانع این رشد و توسعه در باور های دینی اتکا بر فرهنگ غربی مبتنی بر آموزه های مدرنیته و پست مدرنیته است که متأسفانه امروزه در اغلب رویکردهای مشاوره و روان درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. چنانچه در زمینه فرهنگی جامعه نیز غلبه و سیطره فرهنگ غربی که از مؤلفه های آن مصرف گرایی، دنیا طلبی و شهوت رانی و ظاهر بینی است از موانع مهم تحکیم و پیشبرد باورهای دینی مراجعین است.

نقش عالمان دینی حوزه علمیه اصفهان در توسعه کشور
نویسنده: آیت‌الله هادی نجفی
quote -pic-2

نقش عالمان دینی حوزه علمیه اصفهان در توسعه کشور

نویسنده: آیت الله هادی نجفی – مدرس سطح عالی حوزه علمیه اصفهان
چکیده مقاله

چکیده:

حوزه علمیه اصفهان در زمان صفویه، توسط محقق ثانی تأسیس گردید. این حوزه از بدو تأسیس خود تاکنون همواره نقش مرکزی و محوری در توسعه و ییشرفت کشور ایفا نموده است. حوزه علمیه به واسطه ورود علما و دانشمندان تشخص می یابد. حوزه علمیه اصفهان نیز با عالمان برجسته ای همچون علامه مجلسی، میرداماد، ملاصدرا، آخوند کاشی و ملامحسن فیض کاشانی شناخته می شود. هدف این نوشتار تبیین نقش علمای حوزه علمیه اصفهان در توسعه کشور است که با مطالعه تاریخچه حوزه علمیه اصفهان و علمای برجسته آن، این نتیجه حاصل می گردد که نقش عالمان دینی حوزه علمیه اصفهان در توسعه کشور از این جهت قابل تامل است که لازمه توسعه کشور، توسعه دین است. لازمه توسعه دین، انفتاح حوزه علمیه است. انفتاح حوزه علمیه نیز به واسطه وسعت گسترده دید عالمان دینی میسر می گردد. انفتاح حوزه علمیه اصفهان نیز در سده های مختلف تاریخ قابل ملاحظه بوده و همین امر نشان دهنده نقش محوری و مرکزی حوزه علمیه اصفهان در تسریع حرکت پیشران توسعه می باشد.

نقش موسسات قرآنی اصفهان در توسعه فرهنگ دینی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین حسن غزالی
quote -pic-2

نقش مؤسسات قرآنی اصفهان در توسعه فرهنگ دینی

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین حسن غزالی
چکیده مقاله

چکیده:

ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎى ﻗﺮآﻧﻲ ﻫﻤﻮاره از ﺟﺎﻳﮕﺎه وﻳﮋه‌­اى ﺑﻴﻦ ﻣﺮدم ﺑﺮﺧﻮردار ﺑﻮده اﺳــﺖ. ﭘﺲ از اﻧﻘﻼب اﺳــﻼﻣﻲ، ﻣﺆﺳــﺴــﺎت ﻗﺮآﻧﻲ ﻣﺘﻌﺪدى در ﻛﺸـﻮر و ﺧﺼـﻮﺻـﺎً ﺷـﻬﺮ اﺻـﻔﻬﺎن آﻏﺎز ﺑﻪ ﻛﺎر ﻛﺮدﻧﺪ. ﻫﺮ ﻳﻚ از اﻳﻦ ﻣﺆﺳـﺴﺎت ﺑﺎ ﻫﺪف ﮔﺬارى ﻣﺸﺨﺺ و ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ رﻳﺰى ﻣﺪون و از ﭘﻴﺶ ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺷـﺪه، ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ در ﺣﻮزه ﻋﻠﻮم ﻗﺮآﻧﻲ را آﻏﺎز ﻧﻤﻮدﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺪﻳﻦ ﻃﺮﻳﻖ در راﺳﺘﺎى ﺗﻮﺳﻌﻪ دﻳﻦ در ﺟﺎﻣﻌﻪ اﺳـﻼﻣﻲ ﮔﺎم ﺑﺮدارﻧﺪ. ﻫﺪف از اﻳﻦ ﻧﻮﺷـﺘﺎر ﺑﻴﺎن ﺗﺎرﻳﺨﭽﻪ ﻣﺆﺳﺴﺎت ﻗﺮآﻧﻲ ﻓﻌﺎل در اﺻﻔﻬﺎن و ﺗﺄﺛﻴﺮ آن ﻫﺎ در ﺗﻮﺳﻌﻪ دﻳﻦ اﺳـﺖ. ﺑﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﻣﻨﻈﻮر ﺳﺎز و ﻛﺎر و ﭼﮕﻮﻧﮕﻲ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﻌﺪادى از اﻳﻦ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﻫﺎ ﻣﻮرد ﺑﺮرﺳﻲ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ اﺳﺖ. دﺳﺘﺎورد ﺣﺎﺻـﻞ از اﻳﻦ ﭘﮋوﻫﺶ را اﻳﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﻣﻲ‌ﺗﻮان ﺑﻴﺎن ﻧﻤﻮد ﻛﻪ اﮔﺮ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ‌ﻫﺎى ﻗﺮآﻧﻲ در ﻳﻚ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ رﻳﺰى ﺷﺪه و ﺑﺎ ﻫﺪف ﭘﻴﺸـﺒﺮد ﺗﻮﺳـﻌﻪ دﻳﻦ اﻧﺠﺎم ﮔﻴﺮد، آﺛﺎر و ﺑﺮﻛﺎت ﻓﺮاواﻧﻲ ﻣﻲ ﺗﻮاﻧﺪ در ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺑﻪ دﻧﺒﺎل داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ. از اﻳﻦ ﻧﻜﺘﻪ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﻏﻔﻠﺖ ورزﻳﺪ ﻛﻪ از اﺳــﺘﻔﺎده از ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژى روز و ﻧﻮآورى در اﺳــﺘﻔﺎده از روش ﻫﺎى آﻣﻮزﺷــﻲ، ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ اﻓﺰاﻳﺶ ﺑﺎزدﻫﻲ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ اﻳﻦﮔﻮﻧﻪ ﻣﺆﺳﺴﺎت ﺷﺪه و در ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺷﺎﻫﺪ اﻋﺘﻼى ﺳﻄﺢ ﻓﺮﻫﻨﮓ دﻳﻨﻲ و ﻗﺮآﻧﻲ در ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺧﻮاﻫﻴﻢ ﺑﻮد.

همایش تحکیم و پیشبرد باورهای دینی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین دکتر آیتی
quote -pic-2

همایش تحکیم و پیشبرد باورهای دینی

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین دکتر آیتی
چکیده مقاله

چکیده:

اندیشه نجات از معدود باورهایی است که ریشه در همه ادیان الهی و بسیاری از ادیان غیرالهی دارد. اعتقاد به نجات و ظهور موعود در دنیای آخرالزمان بدین معناست که خداوند بشریت را فراموش نکرده و او را در میان امواج بلا و مصیبت ها تنها رها نکرده است و او سرانجام در سرنوشت بشر دخالت خواهد کرد و نخواهد گذاشت ستمگران و صاحبان قدرت و ثروت های نامشروع آینده بشر را تباه کنند. موعود باوری به این معناست که آینده از آن مومنان و صالحان و قدیسان است و در افق های آینده باید منتظر نور و عدالت و برادری و برابری بود. بر اساس این آموزه ظلم و ستم و جنگ و خشونت و استعمار و استثمار همیشگی نیست و تسلط صاحبان قدرت ها و ثروت های نامشروع بر دنیا بالاخره روزی پایان خواهد یافت. باور به این که می شود در درون ظلمتی که جهان را فراگرفته شاهد انجار نور و روشنایی بود و می شود و بلکه باید چشم ها را نه به حال که به آینده دوخت. این آموزه گرانسنگ که دریایی از مفاهیم زیبا، دل انگیز، شورآفرین، حرکت بخش و متعالی را با خود همراه دارد زمانی می تواند مایه تحکیم و پیشبرد آموزه های دینی شود و پیشرانی نیرومند برای جامعه دینی در جهت حرکت به سوی آرمان ها باشد که تلقی درستی از آن ارائه شود و تصویری کامل از آن ترسیم گردد.

نقش علما و چهره‌های ماندگار تبلیغی در پیشبرد فرهنگ دینی
نویسنده: محمدجواد شفیعیان
quote -pic-2

نقش علما و چهره های ماندگار تبليغی در پيشبرد فرهنگ دينی

نویسنده: محمد جواد شفيعيان
چکیده مقاله

چکیده:

توسعه و پيشرفت جوامع مرهون عوامل متعددی از جمله نقش علما و دانشمندان دينی است. در هر برهه ای عده ای از علما و رجال مذهبي با نفوذ اجتماعی و بعضا قدسی كه در بين اقشار مردم داشته اند توانسته اند تأثير به سزايی در ايجاد تحول و حل مشكلات اجتماع داشته باشند. در يك بررسي كلي مي توان نقش علمای دين در ادوار تاريخ را در چند موضوع مورد بررسي قرارداد: تحولات اجتماعي، تحولات سياسي، رهبری، مذهبي و معنوی اصفهان از قديم الایام يكي از مراكز و كانون های مهم علمی بوده است و دانشمندان صاحب نامی در علوم مختلف از فقه و فلسفه و منطق گرفته تا نجوم و رياضي و شعر و ادب در آن می زيسته اند و پيوسته طالبان و علاقه مندان و شيفتگان علوم و معارف و هنر و ادب از اطراف بدان روی آورده، از محضر استادان اين شهر بهره گرفته اند. بررسی اجمالي فعاليت های علمي، فرهنگي، اجتماعی و سياسی علما و انديشمندان استان اصفهان، نقش تأثيرگذار ايشان در عرصه های گوناگون به عينه ديده مي شود كه شناخت اين ظرفيت های كم نظير و گاهی بی نظير و بهره گيری از آن، فرصتی بي بديل است برای حركت به سمت پيشرفت.

نقش مقابله با افکار انحرافی در توسعه فرهنگ دینی با تاکید بر نرم‌افزارهای به سوی حقیقت مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان
نویسندگان: محمدحسن شریعت ریزی - مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان
quote -pic-2

نقش مقابله با افکار انحرافی در توسعه فرهنگ دینی با تأکید بر نرم افزارهای به سوی حقیقت مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان

نویسندگان: محمدحسن شریعت ریزی – مرکز تحقیقات رایانه ای حوزه علمیه اصفهان
چکیده مقاله

چکیده:

معتقدان به ادیان الهی از آدم تا خاتم بر این باورند که مصدر شرایع الهی یکی است و هرکدام مقدمه دیگری است تا به خاتم رسد و آن کامل کننده تمام ادیان الهی گذشته است. هرکدام از ادیان بر اساس عصر خود و ظرفیت مردم آن عصر به گسترش فرهنگ دین آن زمان پرداخته اند. معجزات انبیا الهی در هر عصر نیز براساس ظرفیت مردمان آن عصر بلکه بالاتر از آنها آمده است تا همه یقین کنند که پیامبری که چنین معجزه ای می کند، قطعاً ازطرف خود نیست و کار او مافوق بشری است تا به خدای لایزال و حکیم ایمان بیاورند و از افکار انحرافی خود جدا شوند. از این رو ما بر این باوریم که پیامبران از آدم تا خاتم دین را از مصدر واحد به جهانیان عرضه داشتند و مردم را به یکتاپرستی و اعتقاد به روز رستاخیز دعوت می نمودند. همه ادیان الهی در پاسخگویی به این نیاز بشری متحد بوده و هستند اما متأسفانه در طول زندگی بشر برخی از یاوه سرایان و دغل بازان سیاست مسیر فطری خداجویی مردم را به بیراهه کشاندند و چون ادیان الهی را همراه خود نیافتند، ادیان را به انحراف کشانده و مقاصد کوته نظرانه خود را جاری ساختند و دین ساخته شده از افکار انحرافی خود را به عنوان ادیان الهی به انسان طالب حقیقت تحویل دادند. از این رو و با این اعتقاد که تمام ادیان الهی پاسخگوی همه نیازهای بشری تا روز قیامت می باشد برای مقابله با افکار انحرافی در جهت توسعه فرهنگ دین حرکت کرده ایم و دست به تولید نرم افزارهای به سوی حقیقت زده ایم که این مقاله با تکیه برآن‌ها نگارش شده است.

رویکرد مسئله محوری در فعالیت‌های دینی و نقش آن در توسعه ملی (مطالعه موردی: دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم - شعبه اصفهان)
نویسنده: سعید خانی
quote -pic-2

رويكرد مسئله محورى در فعاليت‌هاى ديني و نقش آن در توسعه ى ملي (مطالعه موردى: دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم- شعبه اصفهان)

نویسنده: سعيد خانی
چکیده مقاله

چكيده

سرمايه اجتماعي شاخصـه‌اى اسـت  كـه بـه دليـل پيامـدهاى خـرد و كـلان خـود ، چنـان بـا ابعـاد توسـعه آميختـه  گشـته  كــه بــه عنــوان عــاملي اجتنــاب ناپــذيرازملزومــات توســعه محســوب مــي گــردد. تكــوين ســرمايه اجتمــاعي مســتلزم وجــود عواملي چند است كه يكي از آن عوامـل، ديـن و فرهنـگ  دينـي  اسـت. بـه نظـر مـي­‌رسـد كـه ديـن بـه عنـوان ارزشـي متعـالي ، ساز و كارهايي را موجـب مـي شـود كـه در قالـب  آن‌هـا سـرمايه  اجتمـاعي شـكل مـي‌گيـرد و پايـه­­‌هـاى تحكـيم              توسـعه فـراهم مي شود. دفتـر تبليغـات اسـلامي،  بـا ايفـاى نقـش واسـط فعـال ميـان حـوزه هـاى علميـه و نيازهـاى             دينـي مـردم بـه تبيـين و گسترش باور، بينش و ارزش هاى اسلامي و انقلابي و متعاقبا به تعميق و افزايش سرمايه اجتماعي مبادرت مي ورزد.

با توجه به اينكه از سال ٩٢ راهبرد كلان دفتر، تمركز بر مسائل محورى نظام و جامعه قرار گرفت، دفتر تبليغات اسلامي،  بـراى  احصـا و شناسـايي مسـائل موجـود در نظـام و جامعـه، بـيش  از ١٥٠  مسـأله مهـم  را شناسـايي كـرد  كـه  در قالـب  نشســت­هــاى علمــي و گفتگوهــاى نخبگــاني، از ميــان آنهــا ١٥ مســأله محــورى و اساســي انتخــاب گرديــد.بــه منظــور نهادينه سازى رويكرد مسأله محورى در دفتر، ساختارى متشكل از قطب، ميزكارهاى تخصصي ذيل هر قطب، شوراى راهبرى قطب­هـا،  دبيرخانـه و معاونـت اجرايـي ايجـاد گرديـد . در  ايـن  مقالـه ضـمن   توضـيح  رويكـرد  مسـئله محـورى ، بـه نقـش دفتر تبليغات در اين رويكرد براى تاثير بـر حـل مسـائل جامعـه پرداختـه  شـده  اسـت و  بـا تـاثير حـداكثرى بـرحـل مسـائل بـه تقويت سرمايه اجتماعي و در نهايت توسعه ملي مي‌پردازد.

تاثیر روحانیت و علما در رشد و ارتقای شهر نجف آباد
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین مصطفی حسناتی
quote -pic-2

تأثير روحانيت و علما در رشد و ارتقاى شهر نجف‌آباد

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمين مصطفی حسناتی
چکیده مقاله

چكيده:

علمـا و روحانيت نقش قابل توجهي در پيشـــرفت و ارتقاى شـــهر نجف آباد ايفا نموده‌­اند. برخي از فعاليت‌هاى برجسـته علما در اين شـهر عبارت اسـت از احداث حوزه علميه، احياى امر مسجد و نماز، تأسيس خيريه ها و صندوق­‌هاى قرض‌الحســنه، تأســيس دانشــگاه، احداث بيمارســتان، ســاخت مدرســه، تربيت نيروهاى جهادى و انقلابي. تلاش علما و فعاليت‌­هاى فرهنگي روحانيت در جهت تربيت و ارشــاد مردم جامعه خصــوصــاً جوانان، اين نتيجه را به دنبال داشــته كه نجف‌آباد به فرموده مقام معظم رهبرى، به عنوان قله ايثار و شهادت شناخته شده و از معدود شهرهايي است كه نسبت به جمعیت خود، بيشـترين جانباز و شـهيد و آزاده را تقديم نظام و انقلاب كرده است. اين افتخار را بايد مرهون فعاليت علما وروحانيون انقلابي در اين شهر بود. هدف از اين نوشتار تبيين نقش و اثرگذارى علما در رشد و ارتقاى شهر نجف‌­آباد است. به منظور دستيابي به نتايج مطلوب در راستاى تحقق اين هدف، فعاليت ها و كارهاى علماى نجف آباد مورد بررسي قرار گرفته و به برخي از آن ها اشاره گرديده است.

نقش حوزه علمیه اصفهان در توسعه فرهنگ دینی
نویسنده: حجت الاسلام و المسلمین مجید جلالی
quote -pic-2

ﻧﻘﺶ ﺣﻮزه ﻋﻠﻤﻴﻪ اﺻﻔﻬﺎن در ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻓﺮﻫﻨﮓ دﻳﻨﻲ

نویسنده: حجت الاسلام و المسلمين مجید جلالی
چکیده مقاله

ﭼﻜﻴﺪه:

ﺣﻮزه ﻋﻠﻤﻴﻪ اﺻـﻔﻬﺎن در ﻃﻮل ﺗﺎرﻳﺦ ﻫﻤﻮاره ﻧﻘﺶ ﻣﻬﻢ و اﺳﺎﺳﻲ در ﺗﻮﺳﻌﻪ دﻳﻦ و ﻓﺮﻫﻨﮓ دﻳﻨﻲ در ﺟﺎﻣﻌﻪ اﺳﻼﻣﻲ ﺑﺮﻋﻬﺪه داﺷـﺘﻪ اﺳـﺖ. ﺷﺎﺧﺼﻪ ﻫﺎ و ﻣﺆﻟﻔﻪ ﻫﺎى ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻧﻲ در ﺗﻮﺳﻌﻪ دﻳﻦ در ﺟﺎﻣﻌﻪ وﺟﻮد دارد؛ ﻳﻜﻲ از ﻣﻬﻢ ﺗﺮﻳﻦ ﺷﺎﺧﺼﻪﻫﺎ، ﻧﻬﺎدﻳﻨﻪ ﺳــﺎﺧﺘﻦ ﻓﺮﻫﻨﮓ دﻳﻨﻲ در ﺑﻴﻦ ﻣﺮدم اﺳــﺖ ﻛﻪ در اﻳﻦ ﺧﺼــﻮص، ﺣﻮزه ﻋﻠﻤﻴﻪ ﻧﻘﺶ ﺣﻴﺎﺗﻲ و ﻣﻬﻤﻲ را ﺑﻪ ﻋﻬﺪه دارد. ﺑﺤﺚ از ﻧﻘﺶ ﺣﻮزه ﻋﻠﻤﻴﻪ در ﺗﺮوﻳﺞ ﻓﺮﻫﻨﮓ دﻳﻨﻲ در ﺟﺎﻣﻌﻪ در ﺿﻤﻦ ﺗﺒﻴﻴﻦ ﺟﺎﻳﮕﺎه ﻋﻠﻤﺎ و اﻧﺪﻳﺸﻤﻨﺪان اﻳﻦ ﺣﻮزه ﺑﻬﺘﺮ ﻗﺎﺑﻞ ﻓﻬﻢ و درك اﺳـﺖ. ﭼﺮا ﻛﻪ ﻣﻨﻈﻮر از ﺗﺄﺛﻴﺮﮔﺬارى ﺣﻮزه ﻋﻠﻤﻴﻪ، وﺟﻮد ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ادارى آن در ﺷﻬﺮ ﻧﻴﺴﺖ، ﺑﻠﻜﻪ ﺣﻮزه ﺑﻪ وﺟﻮد ﻋﻠﻤﺎ و ﻓﻀـﻼى ﺧﻮد ﺗﺸـﺨّﺺ ﻳﺎﻓﺘﻪ و ﺷـﻨﺎﺧﺘﻪ ﻣﻲ ﺷـﻮد. ﺑﻨﺎﺑﺮاﻳﻦ ﺑﺎﻳﺴـﺘﻪ اﺳـﺖ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر روﺷﻦ ﺳﺎﺧﺘﻦ ﺗﺄﺛﻴﺮﮔﺬارى ﺣﻮزه ﻋﻠﻤﻴﻪ اﺻــﻔﻬﺎن در ﺗﻮﺳــﻌﻪ دﻳﻦ، ﻋﻠﻤﺎﻳﻲ ﻛﻪ در اﻳﻦ ﺣﻮزه رﺷــﺪ و ﭘﺮورش ﻳﺎﻓﺘﻪ و ﭘﺲ از آن، ﺗﻤﺎم ﺗﻮان و داﻧﺶ ﺧﻮد را در ﺗﺒﻠﻴﻎ دﻳﻦ ﺑﻜﺎر ﺑﺴﺘﻪ اﻧﺪ ﻣﻮرد ﺑﺮرﺳﻲ ﻗﺮار ﮔﻴﺮد.

نقش دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان در همزیستی متعالی پیروان ادیان
نویسنده: محمدرضا توحیدی خراسانی
quote -pic-2

ﻧﻘﺶ دﻓﺘﺮ ﺗﺒﻠﻴﻐﺎت اﺳﻼﻣﻲ اﺻﻔﻬﺎن در ﻫﻤﺰﻳﺴﺘﻲ ﻣﺘﻌﺎﻟﻲ ﭘﻴﺮوان ادﻳﺎن

نویسنده: ﻣﺤﻤﺪرﺿﺎ ﺗﻮﺣﻴﺪى ﺧﺮاﺳﺎنی‌زاده
چکیده مقاله

ﭼﻜﻴﺪه:

اﺻـﻔﻬﺎن در درازﻧﺎى ﺗﺎرﻳﺦ ﻫﻤﻮاره ﻣﺄواى ﭘﻴﺮوان ادﻳﺎن اﻟﻬﻲ و ﮔﺎﻫﻮاره ﺳﻨﺖﻫﺎى اﺻﻴﻞ دﻳﻨﻲ ﺑﻮده اﺳﺖ. ﮔﺬرى ﻛﻮﺗﺎه ﺑﻪ ﺗﺎرﻳﺦ ﭘﺮاﻓﺘﺨﺎر اﻳﻦ ﺷــﻬﺮ ﺑﺎﺳــﺘﺎﻧﻲ، ﻣﺮﺗﺒه اﻫﻤﻴﺖ دﻳﻨﻲ و ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ آن را در ﻋﺼــﺮﻫﺎى ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﺮ ﻣﺎ ﻧﻤﺎﻳﺎن ﻣﻲ ﺳــﺎزد. اﺻـﻔﻬﺎن ﻛﻪ در ﻓﺮﻫﻨﮓ اﻳﺮاﻧﻲ ﺑﻪ ﻧﺼﻒ ﺟﻬﺎن ﺷﻬﺮت دارد ﺑﻪ ﻟﺤﺎظ ﺟﻤﻌﻴﺖ ﭘﺲ از ﺗﻬﺮان و ﻣﺸﻬﺪ ﻳﻜﻲ از ﺷﻬﺮﻫﺎى ﺑﺰرگ اﻳﺮان اﺳـﺖ. اوج ﺷـﻜﻮﻓﺎﻳﻲ اﻳﻦ ﺷﻬﺮ در دوره ﺻﻔﻮى ﺑﻮده و ﺑﺎ ورود اراﻣﻨه ﺟﻠﻔﺎ ﺑﻪ اﺻﻔﻬﺎن در دوره ﺻﻔﻮى اﻳﻦ ﺷﻬﺮ ﻣﻮﻃﻦ ﭘﻴﺮوان ﭼﻬﺎر دﻳﻦ ﺑﺰرگ واﻗﻊ ﺷـﺪ. ﮔﺮوﻧﺪﮔﺎن ﺑﻪ اﻳﻦ ادﻳﺎن اﻟهی ﻫﻤﻮاره در ﻛﻨﺎر ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ ﺑﺎ ﻣﺴـﺎﻟﻤﺖ و ﺑﻪ ﺧﻮﺷﻲ و ﺑﺎ ﺣﺲ اﺣﺘﺮام ﻧﺴــﺒﺖ ﺑﻪ ﻳﻜﺪﻳﮕﺮ در ﻃﻮل ﻗﺮن­ﻫﺎ زﻧﺪﮔﻲ ﻛﺮده و ﻫﺮﻳﻚ از آﻧﺎن ﺑﻪ ﺳــﻬﻢ ﺧﻮد ﺳــﺒﺐ رﺷــﺪ و ﺷــﻜﻮﻓﺎﻳﻲ اﻳﻦ ﻣﻠﻚ ﺑﻮده‌­اﻧﺪ. اﺻـﻔﻬﺎن داراى ﭘﺮﺳـﺘﺸـﮕﺎهﻫﺎ و اﺗﺸـﻜﺪهﻫﺎ، ﻛﻨﻴﺴﻪﻫﺎ ،ﻛﻠﻴﺴﺎﻫﺎ و ﻣﺴﺎﺟﺪ زﻳﺒﺎ و ﺑﺎ ﻋﻈﻤﺖ اﺳﺖ ﻛﻪ ﺑﻪ نوبه ﺧﻮد ﺑﻪ زﻳﺒﺎﻳﻲ اﻳﻦ ﺷــﻬﺮ اﻓﺰوده‌اند. ﺑﺎ ﻋﻨﺎﻳﺖ ﺑﻪ اﻳﻦ ﺗﻨﻮع دﻳﻨﻲ ﮔﺴــﺘﺮده و رﻳﺸــﻪدار و دﻏﺪﻏﻪاى ﻛﻪ از ﻃﺮف اﻧﺪﻳﺸــﻤﻨﺪان دﻳﻨﻲ اﺳـــﻼﻣﻲ و دﻳﮕﺮ ادﻳـﺎن درﺑـﺎره ﻟﺰوم وﺣـﺪت ﺑﻴﻦ آﺣﺎد ﺟﺎﻣﻌﻪ و ﻧﻴﺰ ﺟﻠﻮﮔﻴﺮى از ﺑﺤﺮان ﻣﻌﻨﻮى در ﺑﻴﻦ ﺟﻮاﻧﺎن اﺣﺴـــﺎس ﻣﻲﮔﺮدﻳﺪ، دﻓﺘﺮ ﺗﺒﻠﻴﻐﺎت اﺳﻼﻣﻲ اﺻﻔﻬﺎن ﺧﻮد را ﻣﺴﺆول دﻳﺪ ﺗﺎ ﻣﺘﻮﻟﻲ ﺣﺮاﺳﺖ از ﻫﻤﺰﻳﺴﺘﻲ ﻣﺘﻌﺎﻟﻲ ﭘﻴﺮوان ادﻳﺎن ﺗﻮﺣﻴﺪى ﮔﺮدد و ﺳـــﻨـﮓ ﺑﻨـﺎى دﺑﻴﺮﺧـﺎﻧـﻪى ادﻳـﺎن ﺗﻮﺣﻴﺪى را ﺑﺮاى اﻳﻦ اﻣﺮ ﺧﻄﻴﺮ ﺑﻨﺎ ﻧﻬﺎد. اﻳﻦ ﻣﻘﺎﻟﻪ ﻧﮕﺎﻫﻲ دارد ﺑﻪ ﺧﻂ ﺳـــﻴﺮ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖﻫﺎى اﻳﻦ دﺑﻴﺮﺧﺎﻧﻪ و ﺑﻨﻴﺎنﻫﺎى ﻧﻈﺮى و ﻋﻤﻠﻲ آن در ﮔﺴﺘﺮش و ﺣﻔﺎﻇﺖ از اﻳﻦ ﻣﻴﺮاث ﻫﻤﺰﻳﺴﺘﻲ.

.

نقش نگارگری اسلامی در ترویج فرهنگ دینی با تاکید بر مجموعه نگارگری رستاخیز
نویسندگان: محمدجواد شریفاتی - مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان
quote -pic-2

نقش نگارگری اسلامی در ترویج فرهنگ دینی با تاکید بر مجموعه نگارگری رستاخیز

نویسندگان: محمدجواد شریفانی - مرکز تحقیقات رایانه‌ای حوزه علمیه اصفهان
چکیده مقاله

چکیده:

ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎى ﻗﺮآﻧﻲ ﻫﻤﻮاره از ﺟﺎﻳﮕﺎه وﻳﮋه­اى ﺑﻴﻦ ﻣﺮدم ﺑﺮﺧﻮردار ﺑﻮده اﺳــﺖ. ﭘﺲ از اﻧﻘﻼب اﺳــﻼﻣﻲ، ﻣﺆﺳــﺴــﺎت ﻗﺮآﻧﻲ ﻣﺘﻌﺪدى در ﻛﺸـﻮر و ﺧﺼـﻮﺻـﺎً ﺷـﻬﺮ اﺻـﻔﻬﺎن آﻏﺎز ﺑﻪ ﻛﺎر ﻛﺮدﻧﺪ. ﻫﺮ ﻳﻚ از اﻳﻦ ﻣﺆﺳـﺴﺎت ﺑﺎ ﻫﺪف ﮔﺬارى ﻣﺸﺨﺺ و ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ رﻳﺰى ﻣﺪون و از ﭘﻴﺶ ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺷـﺪه، ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ در ﺣﻮزه ﻋﻠﻮم ﻗﺮآﻧﻲ را آﻏﺎز ﻧﻤﻮدﻧﺪ ﺗﺎ ﺑﺪﻳﻦ ﻃﺮﻳﻖ در راﺳﺘﺎى ﺗﻮﺳﻌﻪ دﻳﻦ در ﺟﺎﻣﻌﻪ اﺳـﻼﻣﻲ ﮔﺎم ﺑﺮدارﻧﺪ. ﻫﺪف از اﻳﻦ ﻧﻮﺷـﺘﺎر ﺑﻴﺎن ﺗﺎرﻳﺨﭽﻪ ﻣﺆﺳﺴﺎت ﻗﺮآﻧﻲ ﻓﻌﺎل در اﺻﻔﻬﺎن و ﺗﺄﺛﻴﺮ آن ﻫﺎ در ﺗﻮﺳﻌﻪ دﻳﻦ اﺳـﺖ. ﺑﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﻣﻨﻈﻮر ﺳﺎز و ﻛﺎر و ﭼﮕﻮﻧﮕﻲ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺗﻌﺪادى از اﻳﻦ ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﻫﺎ ﻣﻮرد ﺑﺮرﺳﻲ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻪ اﺳﺖ. دﺳﺘﺎورد ﺣﺎﺻـﻞ از اﻳﻦ ﭘﮋوﻫﺶ را اﻳﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﻣﻲ ﺗﻮان ﺑﻴﺎن ﻧﻤﻮد ﻛﻪ اﮔﺮ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﻫﺎى ﻗﺮآﻧﻲ در ﻳﻚ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺑﻪ ﺻﻮرت ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ رﻳﺰى ﺷﺪه و ﺑﺎ ﻫﺪف ﭘﻴﺸـﺒﺮد ﺗﻮﺳـﻌﻪ دﻳﻦ اﻧﺠﺎم ﮔﻴﺮد، آﺛﺎر و ﺑﺮﻛﺎت ﻓﺮاواﻧﻲ ﻣﻲ ﺗﻮاﻧﺪ در ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺑﻪ دﻧﺒﺎل داﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﺪ. از اﻳﻦ ﻧﻜﺘﻪ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﻏﻔﻠﺖ ورزﻳﺪ ﻛﻪ از اﺳــﺘﻔﺎده از ﺗﻜﻨﻮﻟﻮژى روز و ﻧﻮآورى در اﺳــﺘﻔﺎده از روش ﻫﺎى آﻣﻮزﺷــﻲ، ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ اﻓﺰاﻳﺶ ﺑﺎزدﻫﻲ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ اﻳﻦﮔﻮﻧﻪ ﻣﺆﺳﺴﺎت ﺷﺪه و در ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺷﺎﻫﺪ اﻋﺘﻼى ﺳﻄﺢ ﻓﺮﻫﻨﮓ دﻳﻨﻲ و ﻗﺮآﻧﻲ در ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺧﻮاﻫﻴﻢ ﺑﻮد.